Staff

Street Address
2001 Concert Drive
Virginia Beach, VA 23456

E-Mail Contacts
Webmaster: Kristin.Sanderlin@vbschools.com
Student Activities: David.Siock@vbschools.com

Office Hours
7a.m. - 3:30 p.m.

Student Hours
7:20 a.m. - 2:10 p.m. (except holidays)
Phone Numbers
Voice: 757.648.5500
Fax: 757.468.1860
Clinic: 757.648.5508
Guidance: 757.648.5511

Administration

Dr. Cheryl Askew, Principal
Ms. Elizabeth Bryant, Assistant Principal
Mr. Wellinthon Muñoz, Assistant Principal
Mr. Michael Nelson, Assistant Principal
Mrs. Lisette Diehl, Technology Academy Coordinator
Mr. Jason Stanley, Administrative Assistant
Mrs. Kara Barco, School Improvement Specialist
Mr. David Siock, Student Activities Coordinator

AVID Teachers

Mary Davanzo-Tysor
Sharon Nicholson
Dwight Robinson, Chair

Business/Marketing Teachers

Janet Bright
William Deacon
Andrew Holston
Ann King, Chair
Christy Murchison
Debra Myers

English Teachers

Katie Bennett
Esther Coulter, Chair - webpage
Stephan Currence
Mary Davanzo-Tysor
Frank Downs
Mark Doyle
Frances Fok
Maranda Hall
Aimee Hardy
Kim LaFollette
Judi Lassiter
Susan Livingston
Emily McFarland
Nichole Malbon
Brian Phelps
Beth Protsman
Frances Schoening
Karyn Simonelli
Teresa Still Davis

English as a Second Language

Tina Ringo

Family and Consumer Science Teachers

Kay Gramling, Chair
Sue Hitchings
Carrie Jarvis
Suzette Johnson

Fine Arts Teachers

Suzanne Andleton
Terri Gayer
Woody Gehlert
Angela Henry - webpage
April Scholes
Martha Springstead, Chair
Dana Zumbrum

Health and PE Teachers (2017-2018 Health/PE Rotation Schedule)

Tom Anderson
David Coulter
David Hart
Sharon Nicholson, Chair
Thomas Reamon
John Sendzik
Angela Tonnesen
Stacey White

Mathematics Teachers

Bob Bernhard
Lisa Berotti
Leigh Bishard
Karen Collins
Sarah Culpepper, Chair
Maria Delima
Karin Eakin
Dawn Euman
Lisa Ferran
Kevin Gmiter
Alicia Herbert
Kathy Holbert
Anthony Kaup
Kathleen Lucas
Renante Manlunas
Steven Roenker
Tom Sanchez
Stacy Siock
Paul Smith

NJROTC Teachers

Valerie McQueen-Vance
William Wales, Chair

Science Teachers

Wendy Barcroft - webpage
Cynthia Bogdan
Melissa Calaman
Kasi Daniel - webpage
Nicole Lee
Keith Leonard - webpage
Marie Marcia-Garner
Laura Newsham - webpage
Ronald Shaneyfelt
Richard Shouldis
Anne Marie Sprague, Chair - webpage
Jeffrey Stewart
Paula Stone
Megan Wong - webpage

Social Studies Teachers

Shawn Bolling
Kelli Bradshaw
Chelsea Brechtel
Marion Broglie
John Clark
Lindsey Clouser
Patricia Downing
Danielle Gish, Chair
Jennifer Groves
Marcus Johnson-Williams
Kathy Lienau
Erin Lunenfeld
Melissa Porter
James Quick
Michael Robinson
Robert Vader
Allen Young

Special Education Teachers

Stefonia Alfonsi
Letha Anderson
Debbie Banner
Tim Blum
Kisha Coleman-Pender
Russ Cunningham
Cynthia Enroughty
Teresa Fish
Sheryl Grumney, Chair
Elaine Hutcheson
Tano Lentini
Kristin Marriner
Gretchen McMath
Michael Wilder
Liz Wivczar
Gina Wood

STEM/Technology Teachers

Sandy Alberson
James Barger, Chair - webpage
John Kovar
Jennifer Renne
Tyler Swartz

World Languages Teachers

Anibal Acosta
Mark Alberda
Maria DeSimone
Tanya Espinoza, Department Chair
Connie Martinez
Marie Mayoya
Susan Muehlig
Kelly Powell
Sachiko Sakamaki
Maria Thurman
Jim Wilkes

ACCESS Counselor

Jenny Hechtopf

Cafeteria Manager

Margaret Tarantino

Clinic

Deborah Amburn
Jennifer Connell
Victoria Couture

Distance Learning Assistant

Ilda Madridejos

Gifted Resource Specialist

Kelly Singer

Graduation Coach

T'Na Bell

Guidance

Melody Cariello, Chair
Jennifer Cholick
Brandon Gardner
Ricky Hailey
Allison Haley
Jeanita Lawrence

Head Custodial Staff

Millie Hernandez, Head Day Custodian
Troy Ware, Head Night Custodian


In-School Suspension Coordinator

Isaiah Hunter

Instructional Technology Specialists

Erik Moore
Kristin Sanderlin

Library Media Center

Barbara Antis, Library Media Specialist
Michelle Dowdy, Library Media Specialist
Shelly Blanshan, Library Media Assistant

Office Staff

Michele Edwards, Main Office
Ronnie Mills-Wampler, Bookkeeper
Margaret Burgess, Data Tech
Terri Muench, Office Manager
Wendy Bagley, Guidance
Andrea Everhart, Attendance Manager
Karen Zidow, Main Office

Reading Specialist

Tracy Drayer

School Resource Officer

Tharnon Lipsey

Student Support Specialist

Brittany Peeples

Technology Support Technician

Dotrell Johnson